Littelfuse 15KPA180
15KPA180 picture photo
Mfg. Part Number
15KPA180
Brief Description
TVS DIODE 180VWM 302.93VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA180.pdf
Availability of 15KPA180
QUANTITY
15KPA180 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA180
Internal Part NumberEIS-15KPA180
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)180V
Voltage - Breakdown (Min)189.54V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp302.93V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)52.3A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA180
Related Links15KP, 15KPA180 Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA180 Details Description
Related parts for 15KPA180
RES 16.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FUSE GLASS 10A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN HEADR 17POS .100 PCB GOLD datasheet.pdf
TRANS NPN RF CATV BIPO 15V TO-92 datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 7.5NS 165CABGA datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 13POS GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 25V 5W T18 datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 16KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PDT 6A 125V datasheet.pdf