Littelfuse 15KPA18CA-HRA
15KPA18CA-HRA picture photo
Mfg. Part Number
15KPA18CA-HRA
Brief Description
TVS DIODE 18VWM 30.9VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA18CA-HRA.pdf
Availability of 15KPA18CA-HRA
QUANTITY
15KPA18CA-HRA Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA18CA-HRA
Internal Part NumberEIS-15KPA18CA-HRA
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HRA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)18V
Voltage - Breakdown (Min)20.11V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp30.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)488.7A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA18CA-HRA
Related Links15KPA1, 15KPA18CA-HRA Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA18CA-HRA Details Description
Related parts for 15KPA18CA-HRA
RES 10K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLK 5.08MM 1=STRIP OF 10PCS datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 0.8A 600V SOT223 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS 30AWG 6IN datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS R/A GOLD datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 24 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
CONN PLUG 19POS INLINE SKT datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 15W datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
DSUB SCREW LOCK datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 6.3V 20% X5R 0402 datasheet.pdf