Microsemi Commercial Components 15KPA24AE3/TR13
15KPA24AE3/TR13 picture photo
Mfg. Part Number
15KPA24AE3/TR13
Brief Description
TVS DIODE 24VWM 40.7VC R6
Datasheet Download
15KPA24AE3/TR13.pdf
Availability of 15KPA24AE3/TR13
QUANTITY
15KPA24AE3/TR13 Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA24AE3/TR13
Internal Part NumberEIS-15KPA24AE3/TR13
FamilyTVS - Diodes
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)24V
Voltage - Breakdown (Min)26.81V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp40.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)371A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA24AE3/TR13
Related Links15KPA24, 15KPA24AE3/TR13 Datasheet, Microsemi Commercial Components Distributor
15KPA24AE3/TR13 Details Description
Related parts for 15KPA24AE3/TR13
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
BOOTSEAL 1/4 BLACK HEX datasheet.pdf
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 900 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 1.8UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 10AWG WHITE 250' datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
BIT PHILLIPS SZ3 2.76" datasheet.pdf
RES 9.1M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
24-bit, 192kHz Stereo DAC with Volume Control IC datasheet.pdf