Littelfuse 15KPA54A-B
15KPA54A-B picture photo
Mfg. Part Number
15KPA54A-B
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.7VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA54A-B.pdf
Availability of 15KPA54A-B
QUANTITY
15KPA54A-B Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA54A-B
Internal Part NumberEIS-15KPA54A-B
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingBulk
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)172.2A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA54A-B
Related Links15KPA, 15KPA54A-B Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA54A-B Details Description
Related parts for 15KPA54A-B
CAP ALUM 100UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 120 OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
LCD MOD CHAR 2X20 WH TRANSFL datasheet.pdf
RES 68K OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100" DUAL R/A 52POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 152K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 158 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 72POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 3A DPAK datasheet.pdf