Littelfuse 15KPA54A-HR
15KPA54A-HR picture photo
Mfg. Part Number
15KPA54A-HR
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 87.7VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA54A-HR.pdf
Availability of 15KPA54A-HR
QUANTITY
15KPA54A-HR Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA54A-HR
Internal Part NumberEIS-15KPA54A-HR
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA-HR
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels1
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)60.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp87.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)172.2A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TA)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA54A-HR
Related Links15KPA, 15KPA54A-HR Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA54A-HR Details Description
Related parts for 15KPA54A-HR
JUMPER-H1504TR/A3048S/X 8" datasheet.pdf
CAP MICA 15PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf
CONV DC-DC 50W 24VIN 24VOUT SGL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 21POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 52.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG DIN 16POS R/A GOLD datasheet.pdf
Connector Socket 43 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN FML 4POS TO MALE 4POS datasheet.pdf