Littelfuse 15KPA54C
15KPA54C picture photo
Mfg. Part Number
15KPA54C
Manufacturer
Product Category
TVS - Diodes
Brief Description
TVS DIODE 54VWM 92.09VC AXIAL
Datasheet Download
15KPA54C.pdf
Availability of 15KPA54C
QUANTITY
15KPA54C Order Process
Ship out your order
Specifications of 15KPA54C
Internal Part NumberEIS-15KPA54C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free by exemption / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTransient Voltage Suppression (TVS) Diodes
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package800
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
Series15KPA
PackagingTape & Reel (TR)
TypeZener
Unidirectional Channels-
Bidirectional Channels1
Voltage - Reverse Standoff (Typ)54V
Voltage - Breakdown (Min)56.84V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp92.09V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)172.2A
Power - Peak Pulse15000W (15kW)
Power Line ProtectionNo
ApplicationsGeneral Purpose
Capacitance @ Frequency-
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseP600, Axial
Supplier Device PackageP600
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15KPA54C
Related Links15KP, 15KPA54C Datasheet, Littelfuse Distributor
15KPA54C Details Description
Related parts for 15KPA54C
TVS DIODE 54VWM 87.1VC SMB datasheet.pdf
IC FPGA 173 I/O 240QFP datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 105 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 60W 24V DUAL 15A datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf