Littelfuse 15LR190SU
15LR190SU picture photo
Mfg. Part Number
15LR190SU
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 15V 1.90A STRAP
Datasheet Download
15LR190SU.pdf
Availability of 15LR190SU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
15LR190SU Order Process
Ship out your order
Specifications of 15LR190SU
Internal Part NumberEIS-15LR190SU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® LR
PackagingBulk
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)1.9A
Current - Trip (It)3.9A
R Min/Max0.039 ~ 0.102 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)15LR190SU
Related Links15LR, 15LR190SU Datasheet, Littelfuse Distributor
15LR190SU Details Description
Related parts for 15LR190SU
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Discrete Wire datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 50V 10% 2312 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE PCI DUAL .050 184 POS datasheet.pdf
IC OPAMP GP 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/2W 1913 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC 50VDC datasheet.pdf