Littelfuse 15LR260SU
15LR260SU picture photo
Mfg. Part Number
15LR260SU
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 15V 2.60A STRAP
Datasheet Download
15LR260SU.pdf
Availability of 15LR260SU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
15LR260SU Order Process
Ship out your order
Specifications of 15LR260SU
Internal Part NumberEIS-15LR260SU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® LR
PackagingBulk
Voltage - Max15V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)2.6A
Current - Trip (It)5.8A
R Min/Max0.020 ~ 0.063 Ohm