API Delevan 160-331JS
160-331JS picture photo
Mfg. Part Number
160-331JS
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 330NH 950MA 140 MOHM
Datasheet Download
160-331JS.pdf
Availability of 160-331JS
QUANTITY
160-331JS Order Process
Ship out your order
Specifications of 160-331JS
Internal Part NumberEIS-160-331JS
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series160
PackagingBulk
Type-
Material - CoreIron
Inductance330nH
Tolerance±5%
Current Rating950mA
Current - Saturation-
ShieldingUnshielded
DC Resistance (DCR)140 mOhm Max
Q @ Freq50 @ 25MHz
Frequency - Self Resonant230MHz
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Frequency - Test25MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.150" L x 0.120" W (3.81mm x 3.05mm)
Height - Seated (Max)0.080" (2.03mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160-331JS
Related Links160-, 160-331JS Datasheet, API Delevan Distributor
160-331JS Details Description
Related parts for 160-331JS
FILTER 20 AMP PC MOUNT datasheet.pdf
CONN RECEPT 60POS .100 IDC GOLD datasheet.pdf
BATT PACK 7.2V D 8450MAH NIMH datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 10MM datasheet.pdf
OSC MEMS 120.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 360PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN SODIMM DDR2 200POS R/A SMD datasheet.pdf