Cornell Dubilier Electronics 160334K630P-F
160334K630P-F picture photo
Mfg. Part Number
160334K630P-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.33UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
160334K630P-F.pdf
Availability of 160334K630P-F
QUANTITY
160334K630P-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160334K630P-F
Internal Part NumberEIS-160334K630P-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.33µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160334K630P-F
Related Links160334, 160334K630P-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160334K630P-F Details Description
Related parts for 160334K630P-F
BRACKET END FOR TS35 TERMINAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
LAMP INCAN 12V T-1 BI-PIN KB/YB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf