Cornell Dubilier Electronics 160392K630C-F
160392K630C-F picture photo
Mfg. Part Number
160392K630C-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 3900PF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
160392K630C-F.pdf
Availability of 160392K630C-F
QUANTITY
160392K630C-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160392K630C-F
Internal Part NumberEIS-160392K630C-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.157" W (13.00mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.374" (9.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160392K630C-F
Related Links160392, 160392K630C-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160392K630C-F Details Description
Related parts for 160392K630C-F
IC BUFF DVR LOW V N-INV 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
RES 15.8K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 16PIN SLD CUP datasheet.pdf
CONN HDR 64POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf