Cornell Dubilier Electronics 160394J100D-F
160394J100D-F picture photo
Mfg. Part Number
160394J100D-F
Brief Description
CAP FILM 0.39UF 5% 100VDC RADIAL
Datasheet Download
160394J100D-F.pdf
Availability of 160394J100D-F
QUANTITY
160394J100D-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160394J100D-F
Internal Part NumberEIS-160394J100D-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
PackagingBulk
Capacitance0.39µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.512" L x 0.236" W (13.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.394" (10.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160394J100D-F
Related Links160394, 160394J100D-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160394J100D-F Details Description
Related parts for 160394J100D-F
RES ARRAY 7 RES 100K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 14SO datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
12P MTEI RCPT HSG ASY 22 datasheet.pdf
IMPACT DC 4X16 GR SN datasheet.pdf
LED CBI PRISM BLVL RY/OG SIL datasheet.pdf
IC FPGA 200K GATES 256KB 208PQFP datasheet.pdf
LED IP 65 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
SLOTTED WALL WIRING DUCT 37M datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT SKT datasheet.pdf