Cornell Dubilier Electronics 160563K630G-F
160563K630G-F picture photo
Mfg. Part Number
160563K630G-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.056UF 10% 630VDC RAD
Datasheet Download
160563K630G-F.pdf
Availability of 160563K630G-F
QUANTITY
160563K630G-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 160563K630G-F
Internal Part NumberEIS-160563K630G-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series160
PackagingBulk
Capacitance0.056µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC220V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.709" L x 0.236" W (18.00mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.472" (12.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.591" (15.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160563K630G-F
Related Links160563, 160563K630G-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
160563K630G-F Details Description
Related parts for 160563K630G-F
RES SMD 340K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MOTOR CONTROLLER SPI 32LQFP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 5KV TRIAC 6SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
TVS DIODE 32VWM 54.3VC P600 datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 20% 6V AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 30AWG MULTIPLE 100' datasheet.pdf
Connector Socket 23 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP CER 470PF 50V X7R 0201 datasheet.pdf
TV 4C 4#8(QUAD) SKT RECP datasheet.pdf
26500 4C 4#12 S TH PLUG SS LC datasheet.pdf
10000UF 35V 25,4X40 datasheet.pdf