NMB Technologies Corp. 1608KL-05W-B20-L00
1608KL-05W-B20-L00 picture photo
Mfg. Part Number
1608KL-05W-B20-L00
Manufacturer
Product Category
DC Fans
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
1608KL-05W-B20-L00.pdf
Availability of 1608KL-05W-B20-L00
QUANTITY
1608KL-05W-B20-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1608KL-05W-B20-L00
Internal Part NumberEIS-1608KL-05W-B20-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
Product Training ModulesCooling Solutions
Computer Cooling in System Design
Thermal Simulation in Telecom Applications
Standard Package350
Category Fans, Thermal Management
FamilyDC Fans
Series1608KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow6.0 CFM (0.17m³/min)
Static Pressure0.121 in H2O (30.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise22.5 dB
Power (Watts)1.20W
RPM5500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.050A
Voltage Range20 ~ 25.2VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
Material - FramePlastic
Material - BladePlastic
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1608KL-05W-B20-L00
Related Links1608KL-05, 1608KL-05W-B20-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1608KL-05W-B20-L00 Details Description
Related parts for 1608KL-05W-B20-L00
SIDAC MC BI 190V 400A TO-92 datasheet.pdf
IC KIT THERMO CONTROLLER & AMP datasheet.pdf
IC CROSSPOINT SWIT 8X10 32LFCSP datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8UMAX datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 10.16MM datasheet.pdf
IC FPGA 175 I/O 208PQFP datasheet.pdf
XW2R I/O TB SPRNG 60PT GENERAL datasheet.pdf
CONN PLUG 41POS INLINE PIN datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf