NMB Technologies Corp. 1608KL-05W-B59-L00
1608KL-05W-B59-L00 picture photo
Mfg. Part Number
1608KL-05W-B59-L00
Brief Description
FAN AXIAL 40X20MM 24VDC WIRE
Datasheet Download
1608KL-05W-B59-L00.pdf
Availability of 1608KL-05W-B59-L00
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1608KL-05W-B59-L00 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1608KL-05W-B59-L00
Internal Part NumberEIS-1608KL-05W-B59-L00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related DocumentsFan Agency Approvals
RoHS Information1608KL-05W-B59-L00 Material
Series1608KL
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 40mm L x 40mm H x 20mm W
Air Flow9.5 CFM (0.269m³/min)
Static Pressure0.278 in H2O (69.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise33 dB
Power (Watts)1.92W
RPM8500 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Weight0.001 KG
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Current Rating0.080A
Voltage Range20 ~ 25.2VDC
Life Expectancy50000 hrs @ 25°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1608KL-05W-B59-L00
Related Links1608KL-05, 1608KL-05W-B59-L00 Datasheet, NMB Technologies Corp. Distributor
1608KL-05W-B59-L00 Details Description
Related parts for 1608KL-05W-B59-L00
IC SNGL/DUAL PWR SUP CTRLR 8MSOP datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PULL R/A datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 16V 10% 1411 datasheet.pdf
TVS DIODE 220VWM 371.1VC AXIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 550MA 360 MOHM TH datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
PACK ROUND 1 POS 74MM D 46.95MMH datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
RES SMD 2.37K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.051UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE FAST ACTING CUBE 40A datasheet.pdf