Rubycon 160BXA100MEFC18X20
160BXA100MEFC18X20 picture photo
Mfg. Part Number
160BXA100MEFC18X20
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 100UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
160BXA100MEFC18X20.pdf
Availability of 160BXA100MEFC18X20
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
160BXA100MEFC18X20 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160BXA100MEFC18X20
Internal Part NumberEIS-160BXA100MEFC18X20
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXA
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.12A @ 120Hz
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)160BXA100MEFC18X20
Related Links160BXA100, 160BXA100MEFC18X20 Datasheet, Rubycon Distributor
160BXA100MEFC18X20 Details Description
Related parts for 160BXA100MEFC18X20
IC REG LDO 3.3V/ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 200V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 50PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 1KV X7R RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SELECT 3POS DPST-NO 10A datasheet.pdf
FIXED IND 47UH 2.18A 2W THT datasheet.pdf