Rubycon 160BXC220MEFC18X25
160BXC220MEFC18X25 picture photo
Mfg. Part Number
160BXC220MEFC18X25
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 160V RADIAL
Datasheet Download
160BXC220MEFC18X25.pdf
Availability of 160BXC220MEFC18X25
QUANTITY
160BXC220MEFC18X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 160BXC220MEFC18X25
Internal Part NumberEIS-160BXC220MEFC18X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesBXC
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating160V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.12000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-25°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.07A
Impedance-
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)