E-T-A 1610-H2-10A
1610-H2-10A picture photo
Mfg. Part Number
1610-H2-10A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 10A 32VDC
Datasheet Download
1610-H2-10A.pdf
Availability of 1610-H2-10A
QUANTITY
1610-H2-10A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1610-H2-10A
Internal Part NumberEIS-1610-H2-10A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1610
Breaker TypeThermal
Current Rating10A
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC32V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypeHolder
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1610-H2-10A
Related Links1610-, 1610-H2-10A Datasheet, E-T-A Distributor
1610-H2-10A Details Description
Related parts for 1610-H2-10A
RES ARRAY 3 RES 47K OHM 6SIP datasheet.pdf
SHELF/DESK 17.5X45.1X1.8" BE/GY datasheet.pdf
RES 19.1K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
FORCE GAUGE 50-250 GRAMS datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONN IDC 7POS 2.54MM 24AWG TIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 43POS PIN datasheet.pdf
POWER CHASSIS 600W 4SLOT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf