E-T-A 1658-G41-02-P10-16A
1658-G41-02-P10-16A picture photo
Mfg. Part Number
1658-G41-02-P10-16A
Manufacturer
Product Category
Circuit Breakers
Brief Description
CIR BRKR THRM 16A 240VAC 28VDC
Datasheet Download
1658-G41-02-P10-16A.pdf
Availability of 1658-G41-02-P10-16A
QUANTITY
1658-G41-02-P10-16A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1658-G41-02-P10-16A
Internal Part NumberEIS-1658-G41-02-P10-16A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Circuit Protection
FamilyCircuit Breakers
Series1658
Breaker TypeThermal
Current Rating16A
Voltage Rating - AC240V
Voltage Rating - DC28V
Number of Poles1
Actuator TypePush to Reset
Illumination-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1658-G41-02-P10-16A
Related Links1658-G41-, 1658-G41-02-P10-16A Datasheet, E-T-A Distributor
1658-G41-02-P10-16A Details Description
Related parts for 1658-G41-02-P10-16A
SWITCH PUSH SPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 16BIT 48TVSOP datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
WRENCH SOCKET FOR LB SERIES datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 72VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 1.1K OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 866 OHM 1% 3/4W 1210 datasheet.pdf
INDICATOR datasheet.pdf
HSD BACKPLANE 6R 10C SHIELD END datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf