Cornell Dubilier Electronics 167473J100A-F
167473J100A-F picture photo
Mfg. Part Number
167473J100A-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 100VDC RAD
Datasheet Download
167473J100A-F.pdf
Availability of 167473J100A-F
QUANTITY
167473J100A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 167473J100A-F
Internal Part NumberEIS-167473J100A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series167
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.138" W (10.50mm x 3.50mm)
Height - Seated (Max)0.276" (7.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)167473J100A-F
Related Links167473, 167473J100A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
167473J100A-F Details Description
Related parts for 167473J100A-F
PROGRAMMER MULTILINK HC08 USB datasheet.pdf
IC REG LDO 4.2V 1.5A TO263-3 datasheet.pdf
IC HALL SWITCH 1PH 25MA SC59-3 datasheet.pdf
IC REG BCK 3.3V 0.6A SYNC 10MSOP datasheet.pdf
RES SMD 620 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 24-28AWG PINK datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 100A 8TDSON datasheet.pdf