Cornell Dubilier Electronics 168103K100A-F
168103K100A-F picture photo
Mfg. Part Number
168103K100A-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 10000PF 10% 100VDC RAD
Datasheet Download
168103K100A-F.pdf
Availability of 168103K100A-F
QUANTITY
168103K100A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168103K100A-F
Internal Part NumberEIS-168103K100A-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series168
PackagingBulk
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC63V
Voltage Rating - DC100V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)168103K100A-F
Related Links168103, 168103K100A-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
168103K100A-F Details Description
Related parts for 168103K100A-F
RES SMD 43K OHM 0.1% 1/16W 0816 datasheet.pdf
IC BUS BUFFER TRI-ST QD 14DIP datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 8-DIP datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 22.1KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC LI-ION BATT PROTECT 16-TSSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.25 6H 4.5V datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT T/H TIN datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT POLY 15UF 25V 2917 datasheet.pdf