Cornell Dubilier Electronics 168473K63A-F
168473K63A-F picture photo
Mfg. Part Number
168473K63A-F
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 10% 63VDC RAD
Datasheet Download
168473K63A-F.pdf
Availability of 168473K63A-F
QUANTITY
168473K63A-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 168473K63A-F
Internal Part NumberEIS-168473K63A-F
PackagingBulk
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC40V
Voltage Rating - DC63V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.283" L x 0.098" W (7.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.256" (6.50mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.197" (5.00mm)