Rubycon 16JGV10M4X6.1
16JGV10M4X6.1 picture photo
Mfg. Part Number
16JGV10M4X6.1
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 10UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16JGV10M4X6.1.pdf
Availability of 16JGV10M4X6.1
QUANTITY
16JGV10M4X6.1 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16JGV10M4X6.1
Internal Part NumberEIS-16JGV10M4X6.1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesJGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Type-
Applications-
Ripple Current28mA
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max)0.240" (6.10mm)
Surface Mount Land Size0.169" L x 0.169" W (4.30mm x 4.30mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16JGV10M4X6.1
Related Links16JGV1, 16JGV10M4X6.1 Datasheet, Rubycon Distributor
16JGV10M4X6.1 Details Description
Related parts for 16JGV10M4X6.1
IC OPAMP VFB 135MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 50V 0606 datasheet.pdf
IC GATE AND 3CH 3-INP 14-SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 66POS FLANGED PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 125MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 128POS datasheet.pdf