Panasonic Electronic Components 16SEPC100MW
16SEPC100MW picture photo
Mfg. Part Number
16SEPC100MW
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLYMER 100UF 20% 16V T/H
Datasheet Download
16SEPC100MW.pdf
Availability of 16SEPC100MW
QUANTITY
16SEPC100MW Order Process
Ship out your order
Specifications of 16SEPC100MW
Internal Part NumberEIS-16SEPC100MW
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductOS-CON Capacitors
Hot New Technologies
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package500
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesOS-CON, SEPC
PackagingBulk
Capacitance100µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)10 mOhm
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current4.68A
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16SEPC100MW
Related Links16SEP, 16SEPC100MW Datasheet, Panasonic Electronic Components Distributor
16SEPC100MW Details Description
Related parts for 16SEPC100MW
IC MULTIPLEXER 16X1 28DIP datasheet.pdf
FOOT GROUND SOLE MEDIUM 2MEG datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN HEADER .100 2ROW R/A 72POS datasheet.pdf
IC ADC 24BIT DELTA SIG 14-DFN datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 25W datasheet.pdf
RES 1.13K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
THYRISTOR SCR 180A 800V TO-200AB datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 160V SNAP datasheet.pdf
CONN FPC TOP 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf