Rubycon 16TGV3300M18X21.5
16TGV3300M18X21.5 picture photo
Mfg. Part Number
16TGV3300M18X21.5
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 3300UF 20% 16V SMD
Datasheet Download
16TGV3300M18X21.5.pdf
Availability of 16TGV3300M18X21.5
QUANTITY
16TGV3300M18X21.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16TGV3300M18X21.5
Internal Part NumberEIS-16TGV3300M18X21.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package75
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesTGV
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)39 mOhm @ 100kHz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.08A
Impedance-
Lead Spacing-
Size / Dimension0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max)0.866" (22.00mm)
Surface Mount Land Size0.748" L x 0.748" W (19.00mm x 19.00mm)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseRadial, Can - SMD
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16TGV3300M18X21.5
Related Links16TGV330, 16TGV3300M18X21.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16TGV3300M18X21.5 Details Description
Related parts for 16TGV3300M18X21.5
RES 499 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL R/A 17POS datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf