Vishay Semiconductor/Diodes Division 16TTS08FP
16TTS08FP picture photo
Mfg. Part Number
16TTS08FP
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
SCR PHASE CONT 800V 16A TO-220FP
Datasheet Download
16TTS08FP.pdf
Availability of 16TTS08FP
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
16TTS08FP Order Process
Ship out your order
Specifications of 16TTS08FP
Internal Part NumberEIS-16TTS08FP
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)2V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)60mA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.4V
Current - On State (It (AV)) (Max)10A
Current - On State (It (RMS)) (Max)16A
Current - Hold (Ih) (Max)100mA
Current - Off State (Max)500µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)200A @ 50Hz
SCR TypeStandard Recovery
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3 Full Pack
Supplier Device PackageTO-220AB Full-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16TTS08FP
Related Links16TT, 16TTS08FP Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
16TTS08FP Details Description
Related parts for 16TTS08FP
CIR BRKR THRM 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CAP MICA 220PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 300W datasheet.pdf
RES 673 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
POLYSNAP POWER INLET MODULE datasheet.pdf
FIXED IND 180NH 690MA 220 MOHM datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CARD GUIDE 8.24" GRAY datasheet.pdf