Vishay/Vitramon VJ1825A183JBAAT4X
VJ1825A183JBAAT4X picture photo
Mfg. Part Number
VJ1825A183JBAAT4X
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.018UF 50V NP0 1825
Datasheet Download
VJ1825A183JBAAT4X.pdf
Availability of VJ1825A183JBAAT4X
QUANTITY
VJ1825A183JBAAT4X Order Process
Ship out your order
Specifications of VJ1825A183JBAAT4X
Internal Part NumberEIS-VJ1825A183JBAAT4X
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesVJ OMD
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1825 (4564 Metric)
Size / Dimension0.183" L x 0.252" W (4.65mm x 6.40mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.086" (2.18mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination, High Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VJ1825A183JBAAT4X
Related LinksVJ1825A1, VJ1825A183JBAAT4X Datasheet, Vishay/Vitramon Distributor
VJ1825A183JBAAT4X Details Description
Related parts for VJ1825A183JBAAT4X
PHOTODIODE IR 2X2MM FLAT AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS W/PIN JAM NUT datasheet.pdf
PROXIMITY SENSOR M12 2MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 27 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS PIN datasheet.pdf
RES 110 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf