Littelfuse 16VT210ULU
16VT210ULU picture photo
Mfg. Part Number
16VT210ULU
Manufacturer
Product Category
PTC Resettable Fuses
Brief Description
PTC RESETTABLE 16V 2.10A STRAP
Datasheet Download
16VT210ULU.pdf
Availability of 16VT210ULU
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
16VT210ULU Order Process
Ship out your order
Specifications of 16VT210ULU
Internal Part NumberEIS-16VT210ULU
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Circuit Protection
FamilyPTC Resettable Fuses
SeriesPOLYFUSE® VT
PackagingBulk
Voltage - Max16V
Current - Max100A
Current - Hold (Ih) (Max)2.1A
Current - Trip (It)4.7A
R Min/Max0.018 ~ 0.065 Ohm
Time to Trip5s
Package / CaseStrap
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16VT210ULU
Related Links16VT2, 16VT210ULU Datasheet, Littelfuse Distributor
16VT210ULU Details Description
Related parts for 16VT210ULU
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 499 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf