Rubycon 16YXF47MEFCCC5X11
16YXF47MEFCCC5X11 picture photo
Mfg. Part Number
16YXF47MEFCCC5X11
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXF47MEFCCC5X11.pdf
Availability of 16YXF47MEFCCC5X11
QUANTITY
16YXF47MEFCCC5X11 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXF47MEFCCC5X11
Internal Part NumberEIS-16YXF47MEFCCC5X11
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXF
PackagingBulk
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current105mA @ 120Hz
Impedance900 mOhm
Lead Spacing0.079" (2.00mm)
Size / Dimension0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max)0.492" (12.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXF47MEFCCC5X11
Related Links16YXF47M, 16YXF47MEFCCC5X11 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXF47MEFCCC5X11 Details Description
Related parts for 16YXF47MEFCCC5X11
IC TXRX RS-232 3.3V 15KV 12LFCSP datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator 20mA Backlight, Camera Flash QFN4040-16 datasheet.pdf
RES SMD 657K OHM 0.1% 0.4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.014 OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP CER 9PF 400VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf