Rubycon 16YXG220MEFC8X11.5
16YXG220MEFC8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
16YXG220MEFC8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXG220MEFC8X11.5.pdf
Availability of 16YXG220MEFC8X11.5
QUANTITY
16YXG220MEFC8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXG220MEFC8X11.5
Internal Part NumberEIS-16YXG220MEFC8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXG
PackagingBulk
Capacitance220µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.4000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current-
Impedance-
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXG220MEFC8X11.5
Related Links16YXG220M, 16YXG220MEFC8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXG220MEFC8X11.5 Details Description
Related parts for 16YXG220MEFC8X11.5
FUSE CLIP CARTRIDGE 250V 10A PCB datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL SHMT-T SOT-23-6 datasheet.pdf
FIXED IND 27NH 600MA 220 MOHM datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 3PDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
IC FPGA 744 I/O 1152HBGA datasheet.pdf
RES 12.4 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DISPLAY DOT MTRX ORN-RD 1.4" 5X8 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf