Rubycon 16YXH2200MEFCG412.5X25
16YXH2200MEFCG412.5X25 picture photo
Mfg. Part Number
16YXH2200MEFCG412.5X25
Brief Description
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16YXH2200MEFCG412.5X25.pdf
Availability of 16YXH2200MEFCG412.5X25
QUANTITY
16YXH2200MEFCG412.5X25 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16YXH2200MEFCG412.5X25
Internal Part NumberEIS-16YXH2200MEFCG412.5X25
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesYXH
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance2200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current1.6A
Impedance27 mOhm
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max)1.063" (27.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16YXH2200MEFCG412.5X25
Related Links16YXH2200ME, 16YXH2200MEFCG412.5X25 Datasheet, Rubycon Distributor
16YXH2200MEFCG412.5X25 Details Description
Related parts for 16YXH2200MEFCG412.5X25
TRANS NPN/PNP PREBIAS SOT363 datasheet.pdf
RES .15 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 13 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE GPP 0.5A 400V MBM 4DIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
RES 2.2 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 25POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 256VWM 414VC DO15 datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 5A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 1A AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT POLY 100UF 16V 2917 datasheet.pdf