Rubycon 16ZL470MEFC8X16
16ZL470MEFC8X16 picture photo
Mfg. Part Number
16ZL470MEFC8X16
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZL470MEFC8X16.pdf
Availability of 16ZL470MEFC8X16
QUANTITY
16ZL470MEFC8X16 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZL470MEFC8X16
Internal Part NumberEIS-16ZL470MEFC8X16
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesZL
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current995mA
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.688" (17.50mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZL470MEFC8X16
Related Links16ZL470, 16ZL470MEFC8X16 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZL470MEFC8X16 Details Description
Related parts for 16ZL470MEFC8X16
BATTERY PACK NICAD 8.4V 4000MAH datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A SOT223 datasheet.pdf
TRIMMER 200K OHM 0.25W PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS VERT DUAL SMD datasheet.pdf
RES 38.1 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO 625MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 4.3NH 270MA 1 OHM SMD datasheet.pdf