Rubycon 16ZLH470MEFCMG8X11.5
16ZLH470MEFCMG8X11.5 picture photo
Mfg. Part Number
16ZLH470MEFCMG8X11.5
Brief Description
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Datasheet Download
16ZLH470MEFCMG8X11.5.pdf
Availability of 16ZLH470MEFCMG8X11.5
QUANTITY
16ZLH470MEFCMG8X11.5 Order Process
Ship out your order
Specifications of 16ZLH470MEFCMG8X11.5
Internal Part NumberEIS-16ZLH470MEFCMG8X11.5
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
PackagingBulk
Capacitance470µF
Tolerance±20%
Voltage Rating16V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.8000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
TypePolar
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current519.8mA @ 120Hz
Impedance56 mOhm
Lead Spacing0.138" (3.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.512" (13.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)16ZLH470MEFCMG8X11.5
Related Links16ZLH470ME, 16ZLH470MEFCMG8X11.5 Datasheet, Rubycon Distributor
16ZLH470MEFCMG8X11.5 Details Description
Related parts for 16ZLH470MEFCMG8X11.5
OPTOISO 3.75KV TRANSISTOR 4SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 28 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 128POS STRGHT PIN datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 9A TO-220 datasheet.pdf
CAP PROTECTION 24X24MM datasheet.pdf
RES SMD 31.6K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE MODULE 6KV 3200A DISC datasheet.pdf
Connector Quick Connect Tab 14-16 AWG 0.187" (4.75mm) Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 17A 240VAC 28VDC datasheet.pdf
CGRID VT BKWY HDR 30 SAU 22CKT ( datasheet.pdf
CONN M12 3POS datasheet.pdf