Aries Electronics, Inc. 17-0518-11H
17-0518-11H picture photo
Mfg. Part Number
17-0518-11H
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET SIP 17POS GOLD
Datasheet Download
17-0518-11H.pdf
Availability of 17-0518-11H
QUANTITY
17-0518-11H Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-0518-11H
Internal Part NumberEIS-17-0518-11H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypeSIP
Number of Positions or Pins (Grid)17 (1 x 17)
Pitch - Mating0.100" (2.54mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - Mating10µin (0.25µm)
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.100" (2.54mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - Post10µin (0.25µm)
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialPolyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
Operating Temperature-
Termination Post Length0.125" (3.18mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating3A
Contact Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-0518-11H
Related Links17-05, 17-0518-11H Datasheet, Aries Electronics, Inc. Distributor
17-0518-11H Details Description
Related parts for 17-0518-11H
CONN HEADER .100 DUAL R/A 58POS datasheet.pdf
RES SMD 48.7 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC VOLT DET 2.4V NCH OD SOT89-3 datasheet.pdf
RES SMD 430 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
BOX ABS BLACK 4.1"L X 2.6"W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 127K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
OSC MEMS PROG datasheet.pdf
FUSE BOARD 60MA datasheet.pdf