Qualtek Electronics Corp. 17-M120N-M
17-M120N-M picture photo
Mfg. Part Number
17-M120N-M
Manufacturer
Product Category
Cable Ties and Cable Lacing
Brief Description
STANDARD NYLON CABLE TIES
Datasheet Download
17-M120N-M.pdf
Availability of 17-M120N-M
QUANTITY
17-M120N-M Order Process
Ship out your order
Specifications of 17-M120N-M
Internal Part NumberEIS-17-M120N-M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Cables, Wires - Management
FamilyCable Ties and Cable Lacing
Series17
Packaging1000 per Pkg
Wire/Cable Tie TypeStandard, Locking
Bundle Diameter1.06" (26.92mm)
Length0.393' (120.00mm, 4.72")
Width0.098" (2.50mm)
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Tensile Strength18 lbs (8.2 kg)
Features-
MaterialPolyamide (PA), Nylon
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)17-M120N-M
Related Links17-M1, 17-M120N-M Datasheet, Qualtek Electronics Corp. Distributor
17-M120N-M Details Description
Related parts for 17-M120N-M
IDC CABLE - MSC26K/MC26F/MSC26K datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
RES 69.8K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 82UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
RES 3.4 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MODULATOR SIGE DIRECT 24-QFN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 2A 48V datasheet.pdf