NorComp 170-025-272L000
170-025-272L000 picture photo
Mfg. Part Number
170-025-272L000
Brief Description
CONN DB25 CRIMP FEMALE TIN
Datasheet Download
170-025-272L000.pdf
Availability of 170-025-272L000
QUANTITY
170-025-272L000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 170-025-272L000
Internal Part NumberEIS-170-025-272L000
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents170-025-272L000 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
3D Model170-025-27zLzzz.pdf170-025-27zLzzz.stp170-025-27zLzzz.igs
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
Features-
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 125°C
Mating Cycles-
Dielectric MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170-025-272L000
Related Links170-025, 170-025-272L000 Datasheet, NorComp Distributor
170-025-272L000 Details Description
Related parts for 170-025-272L000
IC RCVR/BUFFER PECL/ECL 8-MLF datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
RES 135K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
25 POS WATER RES HOOD LONG SCR datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 858MA 288 MOHM datasheet.pdf
MULTI TOUCH RING ENCODER datasheet.pdf
400UM WTB PLG HARNESS 50CKT datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP CER 7.5PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf