Cornell Dubilier Electronics 170154J160DB
170154J160DB picture photo
Mfg. Part Number
170154J160DB
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 160VDC AXIAL
Datasheet Download
170154J160DB.pdf
Availability of 170154J160DB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
170154J160DB Order Process
Ship out your order
Specifications of 170154J160DB
Internal Part NumberEIS-170154J160DB
Lead Free Status / RoHS StatusRequest inventory verification / Request inventory verification
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series170
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.276" Dia x 0.650" L (7.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170154J160DB
Related Links170154, 170154J160DB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170154J160DB Details Description
Related parts for 170154J160DB
TVS DIODE 300VWM TO220 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 800V 40A DO203AB datasheet.pdf
MODULE POWER ENTRY SNAP-IN 3AMP datasheet.pdf
RES 47.5 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MS-Q HANDHLD STND RES BLU TTH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf