Cornell Dubilier Electronics 170183J250BB
170183J250BB picture photo
Mfg. Part Number
170183J250BB
Brief Description
CAP FILM 0.018UF 5% 250VDC AXIAL
Datasheet Download
170183J250BB.pdf
Availability of 170183J250BB
QUANTITY
170183J250BB Order Process
Ship out your order
Specifications of 170183J250BB
Internal Part NumberEIS-170183J250BB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
PackagingBulk
Capacitance0.018µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC200V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.236" Dia x 0.650" L (6.00mm x 16.50mm)
Height - Seated (Max)-
TerminationWire Leads
Lead Spacing-
Applications-
FeaturesLow ESR
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)170183J250BB
Related Links170183, 170183J250BB Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
170183J250BB Details Description
Related parts for 170183J250BB
IC REG SWTCHD CAP INV RATIO 8DIP datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 4.2MHZ 8SO datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 3A TO220AB datasheet.pdf
CAP CER 82PF 150V 0606 datasheet.pdf
RES SMD 2.21KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 300MA 1.5 OHM datasheet.pdf
CAP CER 220PF 760VAC Y5S RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
MLH ALL METAL PRESS SENSE -ATF datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf