Littelfuse 1706R1C2.75W
1706R1C2.75W picture photo
Mfg. Part Number
1706R1C2.75W
Manufacturer
Product Category
Electrical, Specialty Fuses
Brief Description
FUSE M/V R-RATED 6R 2.75KV HOOKE
Datasheet Download
1706R1C2.75W.pdf
Availability of 1706R1C2.75W
QUANTITY
1706R1C2.75W Order Process
Ship out your order
Specifications of 1706R1C2.75W
Internal Part NumberEIS-1706R1C2.75W
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Circuit Protection
FamilyElectrical, Specialty Fuses
SeriesR-Rated
Fuse Type-
Voltage - Rated2750VAC (2.75kV)
Current170A
Package / CaseCartridge, Non-Standard
Size / Dimension3.000" Dia x 10.875" L (76.20mm x 276.23mm)
Mounting TypeHolder
Color-
Operating Temperature-
Melting I²t-
DC Cold Resistance-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1706R1C2.75W
Related Links1706R1, 1706R1C2.75W Datasheet, Littelfuse Distributor
1706R1C2.75W Details Description
Related parts for 1706R1C2.75W
IC VREF SHUNT ADJ TO92-3 datasheet.pdf
IC OSC VOLT CNTRL 8-UMAX datasheet.pdf
RND SPACER 0.063" NYLON 26.54MM datasheet.pdf
RES 3 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LEVER FOR ROTARY SWITCH datasheet.pdf
MBXLE R/A RCPT 3P+24S+3P datasheet.pdf
DIODE ZENER 56V 5W T18 datasheet.pdf
MODULE DIODE 140A INT-A-PAK datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX17503 datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 270 OHM 0404 datasheet.pdf