TE Connectivity Deutsch Connectors AFD58-24-31PY-6139
AFD58-24-31PY-6139 picture photo
Mfg. Part Number
AFD58-24-31PY-6139
Brief Description
CONN HSG RCPT FLANGE 31POS PIN
Datasheet Download
AFD58-24-31PY-6139.pdf
Availability of AFD58-24-31PY-6139
QUANTITY
AFD58-24-31PY-6139 Order Process
Ship out your order
Specifications of AFD58-24-31PY-6139
Internal Part NumberEIS-AFD58-24-31PY-6139
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Male Contacts
Number of Positions31
Shell Size - Insert24-31
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size16
Mounting TypePanel Mount, Flange
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationY
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)AFD58-24-31PY-6139
Related LinksAFD58-24-, AFD58-24-31PY-6139 Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
AFD58-24-31PY-6139 Details Description
Related parts for AFD58-24-31PY-6139
IC REG CTRLR PWN VM 16DIP datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 70NS 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN HEADER 31POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
IC TIMING CTRL HUB P4 56-TSSOP datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
8336-2 CONDUCTOR ANVIL datasheet.pdf
L37-3F 0.3MM FOR LXK8-PWXX-0004 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP7T datasheet.pdf
CONN EDGE .100 12POS DR LOW P datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf