Cornell Dubilier Electronics 171154J630O-F
171154J630O-F picture photo
Mfg. Part Number
171154J630O-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL
Datasheet Download
171154J630O-F.pdf
Availability of 171154J630O-F
QUANTITY
171154J630O-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171154J630O-F
Internal Part NumberEIS-171154J630O-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series171
PackagingBulk
Capacitance0.15µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC630V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.043" L x 0.394" W (26.50mm x 10.00mm)
Height - Seated (Max)0.748" (19.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171154J630O-F
Related Links171154, 171154J630O-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171154J630O-F Details Description
Related parts for 171154J630O-F
CONN HEADER .100 DUAL STR 30POS datasheet.pdf
CONN N JACK STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
SERVO RELAY UNIT CABLES 1M datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 484FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 1.5M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 806 OHM 0.1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V C0G 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
IND CM 10 MH 0.2A 1:1 datasheet.pdf