Cornell Dubilier Electronics 171225J160P-F
171225J160P-F picture photo
Mfg. Part Number
171225J160P-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 2.2UF 5% 160VDC RADIAL
Datasheet Download
171225J160P-F.pdf
Availability of 171225J160P-F
QUANTITY
171225J160P-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 171225J160P-F
Internal Part NumberEIS-171225J160P-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series171
PackagingBulk
Capacitance2.2µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC90V
Voltage Rating - DC160V
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)18 mOhm
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.260" L x 0.433" W (32.00mm x 11.00mm)
Height - Seated (Max)0.787" (20.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing1.083" (27.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)171225J160P-F
Related Links171225, 171225J160P-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
171225J160P-F Details Description
Related parts for 171225J160P-F
IC REG LDO 5V 0.7A 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 2KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 33PF 500V NP0 1206 datasheet.pdf
OSC VCO 920-980MHZ SMD .5X.5" datasheet.pdf
IC INVERTER HEX 1INPUT 14TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 19POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 80V RADIAL datasheet.pdf
IC FPS SWITCH PWM/SENSEFET 8LSOP datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X38.5MM 48VDC WIRE datasheet.pdf