SSI Technologies Inc P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000
P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000 picture photo
Mfg. Part Number
P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000
Brief Description
SENSOR 200PSI 7/16-20UNF .5-4.5V
Datasheet Download
P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000.pdf
Availability of P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000
QUANTITY
P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000 Order Process
Ship out your order
Specifications of P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000
Internal Part NumberEIS-P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000
SeriesMediaSensor™
Pressure TypeVented Gauge
Operating Pressure200 PSI (1378.95 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output0.5 V ~ 4.5 V
Accuracy±0.5%
Voltage - Supply5V
Port SizeMale - 7/16" (11.11mm) UNF
Port StyleThreaded
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StyleCable 1'
Maximum Pressure-
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000
P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000 Details Description
Related parts for P51-200-G-AD-I12-4.5V-000-000
CONN SPRING CONT 23 POS .177 SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
RF FREQ MULTIPLIER 24GHZ X 2 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V datasheet.pdf
CONDUCTOR MARKER CLI C 3-6 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
IC OSC VCXO 148.5MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .125" datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 3.5A 54 MOHM TH datasheet.pdf