NorComp 172-025-212R001
172-025-212R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-025-212R001
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-025-212R001.pdf
Availability of 172-025-212R001
QUANTITY
172-025-212R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-025-212R001
Internal Part NumberEIS-172-025-212R001
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Other Related Documents172-025-212R001 Material Declaration
Product Training ModulesD-Sub Connectors
Featured ProductM-SERIES D-Sub Connectors
3D Model172-025-212Rxx1.pdf172-025-212Rxx1.stp172-025-212Rxx1.igs
Standard Package25
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-025-212R001
Related Links172-025, 172-025-212R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-025-212R001 Details Description
Related parts for 172-025-212R001
TVS DIODE 18VWM 29.2VC SMA datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
TIE 5.9 INCH 40LB NATURAL datasheet.pdf
RES 383 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 61V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.56UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
STRGLT 30' 12-3 6/323 BLK 2.5'LD datasheet.pdf
MICRO WIRE SADDLE ARROW MNT NAT datasheet.pdf
OSC MEMS 75.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf