Vishay/Dale RNC55J2612BPRSL
RNC55J2612BPRSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC55J2612BPRSL
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 26.1K OHM 1/8W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC55J2612BPRSL.pdf
Availability of RNC55J2612BPRSL
QUANTITY
RNC55J2612BPRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC55J2612BPRSL
Internal Part NumberEIS-RNC55J2612BPRSL
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/01, RNC55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)26.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.094" Dia x 0.250" L (2.39mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateP (0.1%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC55J2612BPRSL
Related LinksRNC55J2, RNC55J2612BPRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC55J2612BPRSL Details Description
Related parts for RNC55J2612BPRSL
DATA BOOK LINEAR & MIXED SIGNAL datasheet.pdf
RES SMD 1.18K OHM 0.1% 1/2W 2512 datasheet.pdf
CONN JR PWR TIMER 5POS 5MM BLACK datasheet.pdf
CABLE ASSY IND PLUG-PLUG RJ45 4M datasheet.pdf
CT RELAY HDR ASSY FREE HANGING datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 44 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
DIN-POWER CRIMP 2,F, PL2, EINZEL datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V SNAP datasheet.pdf
CONN SOCKET SIP 23POS GOLD datasheet.pdf