NorComp 172-E15-102-001
172-E15-102-001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E15-102-001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E15-102-001.pdf
Availability of 172-E15-102-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E15-102-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E15-102-001
Internal Part NumberEIS-172-E15-102-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E15-102-001
Related Links172-E15, 172-E15-102-001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E15-102-001 Details Description
Related parts for 172-E15-102-001
RES SMD 8.87K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 26.5VC AXIAL datasheet.pdf
RES 29.4 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V TO220F datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 10V USM datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT datasheet.pdf
RES SMD 475 OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
PARTS KIT TERM HEAD FRA datasheet.pdf
55PC CABLE datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.016UF RADIAL datasheet.pdf