NorComp 172-E37-112-001
172-E37-112-001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-112-001
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E37-112-001.pdf
Availability of 172-E37-112-001
QUANTITY
172-E37-112-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-112-001
Internal Part NumberEIS-172-E37-112-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
FeaturesGrounding Indents
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-112-001
Related Links172-E37, 172-E37-112-001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-112-001 Details Description
Related parts for 172-E37-112-001
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
LEAD TEST MINIHK-BANAPLG 18" 2PC datasheet.pdf
THYRISTOR 190V 250A SMB datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
IC BUFFER 220MHZ 8CH3.3V 16TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
32/64BIT INITIATOR/TARGET PCI IP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 1 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf