NorComp 172-E37-202-911
172-E37-202-911 picture photo
Mfg. Part Number
172-E37-202-911
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E37-202-911.pdf
Availability of 172-E37-202-911
QUANTITY
172-E37-202-911 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E37-202-911
Internal Part NumberEIS-172-E37-202-911
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureMating Side; Female Screwlock (4-40)
TerminationSolder Cup
FeaturesBoard Lock
Shell Material, FinishSteel, Tin Plated
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
Color-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E37-202-911
Related Links172-E37, 172-E37-202-911 Datasheet, NorComp Distributor
172-E37-202-911 Details Description
Related parts for 172-E37-202-911
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
LED LIGHT BAR SGL 3.65X6.15MM GN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 20V 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 845 OHM 0.05% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 7.62MM 6POS datasheet.pdf
RES 6.8M OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf