NorComp 172-E50-111-001
172-E50-111-001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-111-001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Plug, Male Pins 50 Position Through Hole Solder
Datasheet Download
172-E50-111-001.pdf
Availability of 172-E50-111-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E50-111-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-111-001
Internal Part NumberEIS-172-E50-111-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E
Packaging-
Connector StyleD-Sub
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeThrough Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-111-001
Related Links172-E50, 172-E50-111-001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-111-001 Details Description
Related parts for 172-E50-111-001
KIT DEBUGGER IN-CIRC ST7 FLASH datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS W/PIN WALL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 75W datasheet.pdf
RES 475 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 499K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 20V 5W T18 datasheet.pdf
RES SMD 0.4 OHM 1/2W 2516 WIDE datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 28POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CRIMP FERRULE - SEMCONN P 715680 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf