NorComp 172-E50-201R001
172-E50-201R001 picture photo
Mfg. Part Number
172-E50-201R001
Manufacturer
Product Category
D-Sub Connectors
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 50 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup
Datasheet Download
172-E50-201R001.pdf
Availability of 172-E50-201R001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
172-E50-201R001 Order Process
Ship out your order
Specifications of 172-E50-201R001
Internal Part NumberEIS-172-E50-201R001
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Sub Connectors
Series172-E, M Series
PackagingTray
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions50
Number of Rows3
Shell Size, Connector Layout5 (DD, D)
Contact TypeSignal
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder Cup
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Chromate Plated
Contact FinishGold
Contact Finish ThicknessFlash
Ingress Protection-
Operating Temperature-50°C ~ 100°C
Voltage Rating-
Current Rating5A
Housing MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT)
ColorWhite
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)172-E50-201R001
Related Links172-E50, 172-E50-201R001 Datasheet, NorComp Distributor
172-E50-201R001 Details Description
Related parts for 172-E50-201R001
RES 47K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 2KB FLASH 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 6POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
RES SMD 3.83K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
SGE1510-2-2820L-500C datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf